Orar: Luni: Inchis  Marti-Duminica: 9-17,  Ultima intratre 16.30
  Localitatea CIUCEA, Strada PRINCIPALA, Nr.4, Judetul CLUJ

Evenimente - Muzeul Octavian Goga

Concurs de creație artistică pentru elevi "Ady Endre -140 ani de la nașterea poetului"
Juriul Concursului de Creație “Ady Endre”, ediția 2017, dedicată împlinirii  a 140 de ani de la nașterea poetului, în urma analizării celor 44 lucrări de artă plastică (picturi și desene) și 10 eseuri participante, a acordat următoarele premii și mențiuni:

Festivalul Naţional de Poezie "Octavian Goga"- 2017
Duminică, 22 octombrie 2017, începând cu ora 12, la sediul Muzeului Memorial “ Octavian Goga “ din Ciucea va avea loc cea de-a XXXIII-a ediţie a Festivalului Naţional de Poezie “Octavian Goga”.
ANUNȚ
Muzeul s-a redeschis pentru vizitare

În perioada 19-26.09.2017 Muzeul Memorial «  Octavian Goga » din Ciucea va fi închis pentru vizitare, ca urmare a pagubelor materiale produse de
fenomenele meteorologice extreme ce au avut loc în localitatea Ciucea în după-amiaza zilei de 17.09.2017.
 Aniversarea a 50 de ani de la inaugurarea Muzeului Memorial "Octavian Goga"
Cu ocazia aniversării a 50 de ani de la inaugurare, Muzeul Memorial „Octavian Goga” în parteneriat cu Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj, sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, organizează o serie de acțiuni culturale dedicate acestui important eveniment.
Anunț - Concursul Național de Poezie "Octavian Goga"
Pentru omagierea operei şi personalităţii unuia dintre cei mai valoroşi poeţi români, Octavian Goga, Muzeul Memorial „Octavian Goga” din Ciucea în colaborare cu Consiliul Judeţean Cluj, Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj şi Uniunea Scriitorilor - Filiala Cluj organizează Concursul Naţional de Poezie „Octavian Goga”.
Veturia Goga (n. 30 mai 1883 – d. 15 iunie 1979)
Un pios omagiu la împlinirea a 38 de ani de la trecerea  la cele veșnice a doamnei Veturia Goga
EXPONATUL ZILEI
Portretul Veturiei Goga, pictat de Ion Sima, în tehnica acuarelă pe hârtie, semnat , localizat și datat, dreapta jos cu negru: I.Sima, Ciucea, 19 aug.'971.
ANUNȚ
În perioada 4-5 iunie 2017, cu ocazia Sărbătorii Rusaliilor, muzeul va fi închis.
ȘCOALA ALTFEL 2017

Ȋn perioada 15 aprilie-9 iunie 2017, în cadrul programului „ Școala altfel”, la Muzeul Memorial „Octavian Goga” din Ciucea au loc  o serie de activități cu rol educativ și atractive.

NOAPTEA MUZEELOR 2017
Muzeul Memorial „Octavian Goga” în parteneriat cu Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj, organizează sâmbătă, 20 mai, 2017, ora 19.00, la sediul Muzeului Memorial „Octavian Goga” din Ciucea, cea de-a treisprezecea ediţie a evenimentului artistic intitulat „Noaptea Muzeelor”.
IN MEMORIAM                OCTAVIAN GOGA
Duminică, 7 mai 2017, ora 12 va avea loc o slujbă comemorativă în memoria poetului Octavian Goga
Sărbători Pascale binecuvântate!

TURUL MUZEULUI