Festivalul National de poezie Octavian Goga editia XXXVII

Astăzi, 14.10.2022, întru omagierea operei literare a unuia dintre cei mai valoroși poeţi români, Octavian Goga, Muzeul Memorial “Octavian Goga” din Ciucea (instituție de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj), în colaborare cu Consiliul Judeţean Cluj și Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj, a organizat Festivitatea de premiere a laureaților celei de-a 37-a Ediții a Concursului Naţional de Poezie “Octavian Goga”.

Jurizarea Concursului a fost realizată de către criticul literar dr. Victor Cubleșan (Șeful Direcției Județene pentru Cultură Cluj) – președintele Juriului, și doi membri: poetul dr. Victor Constantin Măruțoiu, Casa de Cultură a Studenților, și scriitorul drd. Ioan Pavel Azap, redactor la revista “Tiribuna”.

Tradițional, Muzeul Memorial “Octavian Goga” le-a acordat tuturor laureaților Concursului premii constând în diplome, materiale promoționale și publicaţii proprii.

La eveniment au participat toți membrii juriului, laureații Concursului, profesori și elevi ai școlii școlii gimnaziale “Octavian Goga”, Ciucea (director – prof. Mioara Neag), dar și membrii Cenaclului literar-artistic “Octavian Goga”, Cluj: Rodica Mureșan, Ovidiu Vasile, Alin Cucuruzan și Romulus Moldovan.