Orar: Luni: Inchis  Marti-Duminica: 9-17,  Ultima intratre 16.30
  Localitatea CIUCEA, Strada PRINCIPALA, Nr.4, Judetul CLUJ

Evenimente - Muzeul Octavian Goga

Figuri feminine în arta plastică din Colecția Goga
În perioada 5 - 30 martie 2019, Muzeul Memorial "Octavian Goga", instituție publică de cultură sub autoritatea Consiliului Județean Cluj, vă invită la expoziția "Figuri feminine în arta plastică din Colecția Goga". Vernisajul expoziției va avea loc marți, 5 martie 2019 de la ora 13.
ANUNȚ
Vă anunțăm că în ziua de 24 ianuarie 2019 Muzeul Memorial „Octavian Goga” va fi închis, conform prevederilor legale, cu ocazia Zilei Unirii Principatelor Române.
ZIUA CULTURII NAȚIONALE
Astăzi, 15 ianuarie 2019, cu ocazia aniversării Zilei Culturii Naționale, Muzeul Memorial "Octavian Goga" oferă acces gratuit tuturor vizitatorilor!
PROGRAM DE SĂRBĂTORI
PROGRAMUL DE VIZITARE A MUZEULUI ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE IARNĂ:
22,23 decembrie 2018: 9-17 (ultima intrare la 16.30)*
24-26 decembrie 2018: ÎNCHIS
27-30 decembrie 2018: 9-17 (ultima intrare 16.30)*
31 decembrie 2018-2 ianuarie 2019:INCHIS
* cu excepția etajului Castelului care nu  poate fi vizitat, deoarece se efectuează lucrări de reparații.

ANUNT
Stimaţi vizitatori,

Din cauza unor lucrări de reparaţii, etajul Castelului nu va putea fi vizitat până în data de 30.03.2019. Parterul Castelului şi celelalte obiective din cadrul Muzeului Memorial Octavian Goga sunt deschise pentru vizitare.
Ne cerem scuze pentru acest inconvenient!
„Eroii noștri - pagini de istorie”- manifestare cultural-artistică dedicată celebrării Centenarului Marii Uniri
EXPOZIŢIA "EROII NOŞTRI" ESTE DESCHISĂ PÂNĂ ÎN DATA DE 25 IANUARIE 2019!

Muzeul Memorial „Octavian Goga” instituție publică de cultură, sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, organizează  luni, 3 decembrie 2018, începând cu ora 12, la sediul muzeului din loc.Ciucea, str. Principală nr. 4, în colaborare cu Asociația "Grupul vocal bărbătesc Craii Măgurii", Bucea , com. Negreni, jud.Cluj, Școala Gimnazială "Octavian Goga" Ciucea, Liceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin și Liceul Tehnologic „Vlădeasa” Huedin, manifestarea culturală „Eroii noștri - pagini de istorie” dedicată celebrării Centenarului Marii Uniri.
PROGRAM SPECIAL CU OCAZIA CELEBRĂRII CENTENARULUI MARII UNIRI
În perioada 30.11.- 3.12.2018 Muzeul Memorial "Octavian Goga" va funcționa după programul normal de vizitare, respectiv între orele  9-17 ( ultima intrare la 16.30).
În data de 1 Decembrie și pe parcursul manifestării cultural-artistice
„Eroii noștri - pagini de istorie” din data de 3 Decembrie accesul va fi liber!
141 ani de la nașterea poetului Ady Endre
In data de 22 noiembrie 1877 s-a nășcut în localitatea Mecenţiu din județul Sălaj poetul Ady Endre, localitate care, din 1957, îi poartă numele în semn de preţuire a posterităţii.
Festivalul Național de Poezie "Octavian Goga", ediție aniversară dedicată Centenarului Marii Uniri
Muzeul Memorial “Octavian Goga“ instituție publică de cultură sub  autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, în colaborare cu Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj, Uniunea Scriitorilor - Filiala Cluj şi Școala Populară de Arte “Tudor Jarda“ Cluj  organizează duminică, 25 noiembrie  2018, începând cu ora 13, la sediul Muzeului Memorial “Octavian Goga “ din Ciucea, cea de-a XXXIV-a ediţie a Festivalului Naţional de Poezie “Octavian Goga”.
Lansarea invitatiei de participare
Pentru omagierea operei şi personalităţii unuia dintre cei mai valoroşi poeţi români, Octavian Goga, Muzeul Memorial „Octavian Goga” din Ciucea în colaborare cu Consiliul Judeţean Cluj, Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj şi Uniunea Scriitorilor - Filiala Cluj organizează Concursul Naţional de Poezie «Octavian Goga». Concursul este deschis tuturor creatorilor de literatură din ţară .
ZIUA LIMBII ROMÂNE

Mâine, 31 august 2018, Muzeul Memorial „Octavian Goga”  va celebra  Ziua Limbii Române.
Program artistic
În data de 29.06.2018, de la ora 19, Muzeul Memorial "Octavian Goga" va fi gazda evenimentului organizat de Fundația "Horea Brudasca"

TURUL MUZEULUI