Orar: Luni: Inchis  Marti-Duminica: 9-17,  Ultima intratre 16.30
  Localitatea CIUCEA, Strada PRINCIPALA, Nr.4, Judetul CLUJ

Evenimente - Muzeul Octavian Goga

Natura statica în colecția Octavian Goga
În aceste zile, Muzeul Memorial «Octavian Goga», instituție publică de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Cluj, cu sediul în localitatea Ciucea (str. Principală, nr. 4) organizează expoziția de pictură “NATURA STATICĂ ÎN COLECȚIA OCTAVIAN GOGA
Octavian Goga : de la obirsie la trecerea in nefiinta
EXPOZIŢIE INEDITĂ LA MUZEUL MEMORIAL “OCTAVIAN GOGA
Continuând seria manifestărilor culturale organizate în decursul acestui an, Muzeul Memorial “Octavian Goga” găzduieşte o expoziţie documentară conţinând fotografii din arhivele proprii, intitulată “O. Goga: de la obârșie la trecerea în neființă”.
Originală datorită prezentării publice în premieră sub această formă a imaginilor fixate pe hârtie fotografică, expunerea conţine mai multe ipostaze din viaţa plină de tumult a “poetului pătimirii noastre”, marele patriot şi iubitor de neam Octavian Goga.
Expoziția poate fi vizitată de marți până duminică, între orele 09.00 și 17.00. Ultima intrare – la 16.30.

Comemorare
Comemorarea a 81 ani de la trecerea în eternitate a «poetului pătimirii noastre» Octavian Goga

„Eroii noștri - pagini de istorie”- manifestare cultural-artistică dedicată celebrării Centenarului Marii Uniri
EXPOZIŢIA "EROII NOŞTRI" ESTE DESCHISĂ PÂNĂ ÎN DATA DE 25 IANUARIE 2019!

Muzeul Memorial „Octavian Goga” instituție publică de cultură, sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, organizează  luni, 3 decembrie 2018, începând cu ora 12, la sediul muzeului din loc.Ciucea, str. Principală nr. 4, în colaborare cu Asociația "Grupul vocal bărbătesc Craii Măgurii", Bucea , com. Negreni, jud.Cluj, Școala Gimnazială "Octavian Goga" Ciucea, Liceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin și Liceul Tehnologic „Vlădeasa” Huedin, manifestarea culturală „Eroii noștri - pagini de istorie” dedicată celebrării Centenarului Marii Uniri.
PROGRAM SPECIAL CU OCAZIA CELEBRĂRII CENTENARULUI MARII UNIRI
În perioada 30.11.- 3.12.2018 Muzeul Memorial "Octavian Goga" va funcționa după programul normal de vizitare, respectiv între orele  9-17 ( ultima intrare la 16.30).
În data de 1 Decembrie și pe parcursul manifestării cultural-artistice
„Eroii noștri - pagini de istorie” din data de 3 Decembrie accesul va fi liber!
141 ani de la nașterea poetului Ady Endre
In data de 22 noiembrie 1877 s-a nășcut în localitatea Mecenţiu din județul Sălaj poetul Ady Endre, localitate care, din 1957, îi poartă numele în semn de preţuire a posterităţii.
Festivalul Național de Poezie "Octavian Goga", ediție aniversară dedicată Centenarului Marii Uniri
Muzeul Memorial “Octavian Goga“ instituție publică de cultură sub  autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, în colaborare cu Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj, Uniunea Scriitorilor - Filiala Cluj şi Școala Populară de Arte “Tudor Jarda“ Cluj  organizează duminică, 25 noiembrie  2018, începând cu ora 13, la sediul Muzeului Memorial “Octavian Goga “ din Ciucea, cea de-a XXXIV-a ediţie a Festivalului Naţional de Poezie “Octavian Goga”.
Lansarea invitatiei de participare
Pentru omagierea operei şi personalităţii unuia dintre cei mai valoroşi poeţi români, Octavian Goga, Muzeul Memorial „Octavian Goga” din Ciucea în colaborare cu Consiliul Judeţean Cluj, Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj şi Uniunea Scriitorilor - Filiala Cluj organizează Concursul Naţional de Poezie «Octavian Goga». Concursul este deschis tuturor creatorilor de literatură din ţară .
ZIUA LIMBII ROMÂNE

Mâine, 31 august 2018, Muzeul Memorial „Octavian Goga”  va celebra  Ziua Limbii Române.
Program artistic
În data de 29.06.2018, de la ora 19, Muzeul Memorial "Octavian Goga" va fi gazda evenimentului organizat de Fundația "Horea Brudasca"
Muzeul Memorial „Octavian Goga”  la Târgul European al Castelelor
În perioada 25-27 mai 2018, Muzeul Memorial „Octavian Goga”  a  participat la cea de-a IV-a ediție a Târgului European al Castelelor de la Castelul Corvinilor din Hunedora.
NOAPTEA MUZEELOR 2018
Muzeul Memorial „Octavian Goga” în parteneriat cu Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj, sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, organizează sâmbătă, 19 mai, 2018, la sediul Muzeului Memorial „Octavian Goga” din Ciucea, str. Principală nr. 4, cea de-a paisprezecea ediţie a evenimentului artistic intitulat „Noaptea Muzeelor”

TURUL MUZEULUI