Orar: Luni: Inchis  Marti-Duminica: 9-17,  Ultima intratre 16.30
  Localitatea CIUCEA, Strada PRINCIPALA, Nr.4, Judetul CLUJ

Evenimente - Muzeul Octavian Goga

Festivalul Național de Poezie "Octavian Goga", ediție aniversară dedicată Centenarului Marii Uniri
Muzeul Memorial “Octavian Goga“ instituție publică de cultură sub  autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, în colaborare cu Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj, Uniunea Scriitorilor - Filiala Cluj şi Școala Populară de Arte “Tudor Jarda“ Cluj  organizează duminică, 25 noiembrie  2018, începând cu ora 13, la sediul Muzeului Memorial “Octavian Goga “ din Ciucea, cea de-a XXXIV-a ediţie a Festivalului Naţional de Poezie “Octavian Goga”.
Lansarea invitatiei de participare
Pentru omagierea operei şi personalităţii unuia dintre cei mai valoroşi poeţi români, Octavian Goga, Muzeul Memorial „Octavian Goga” din Ciucea în colaborare cu Consiliul Judeţean Cluj, Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj şi Uniunea Scriitorilor - Filiala Cluj organizează Concursul Naţional de Poezie «Octavian Goga». Concursul este deschis tuturor creatorilor de literatură din ţară .
ZIUA LIMBII ROMÂNE

Mâine, 31 august 2018, Muzeul Memorial „Octavian Goga”  va celebra  Ziua Limbii Române.
Program artistic
În data de 29.06.2018, de la ora 19, Muzeul Memorial "Octavian Goga" va fi gazda evenimentului organizat de Fundația "Horea Brudasca"
Muzeul Memorial „Octavian Goga”  la Târgul European al Castelelor
În perioada 25-27 mai 2018, Muzeul Memorial „Octavian Goga”  a  participat la cea de-a IV-a ediție a Târgului European al Castelelor de la Castelul Corvinilor din Hunedora.
NOAPTEA MUZEELOR 2018
Muzeul Memorial „Octavian Goga” în parteneriat cu Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj, sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, organizează sâmbătă, 19 mai, 2018, la sediul Muzeului Memorial „Octavian Goga” din Ciucea, str. Principală nr. 4, cea de-a paisprezecea ediţie a evenimentului artistic intitulat „Noaptea Muzeelor”
Comemorarea poetului Octavian Goga
Duminică, 6 mai 2018, de la ora 12  va avea loc comemorarea poetului Octavian Goga în Mausoleul de la Ciucea, unde acesta își doarme somnul de veci.
ANUNȚ

În data de 15 august cu ocazia prăznuirii Adormirii Maicii Domnului, muzeul va fi închis.

În zilele de 16 și 17 august  va fi deschis după programul normal între orele 9 -17 ( ultima intrare 16.30).

MICII GHIZI
 "Micii ghizi" de la Școala Gimnazială "Octavian Goga "din Ciucea au făcut o frumoasă prezentare o muzeului in limba engleză.
PROGRAM SĂRBĂTORI PAȘTI 2018
In perioada Sărbătorilor de Paști, Muzeul va fi închis în zilele de 6, 8 și  9 aprilie. Sâmbătă, 7 aprilie, muzeul va fi deschis pentru vizitare între orele 10-14, ultima intrare ora 13.30.
De la Răsinari la Ciucea
Acțiune a Școlii Gimnaziale „Octavian Gogaˮ Cluj-Napoca din cadrul proiectului „Multiculturalitatea în școala noastră ”, realizată în parteneriat cu Muzeul Memorial „Octavian Gogaˮ, Ciucea, ca un omagiu adus poetului Octavian Goga și prieteniei sale cu Ady Endre.
ZIUA CULTURII NAȚIONALE
La Mulți Ani cu ocazia Zilei Culturii Naționale!

TURUL MUZEULUI