Festivitatea de premiere a laureaților celei de-a XXXVIII-a ediție a Concursului Naţional de Poezie “Octavian Goga” (13.10.2023)

Pentru omagierea operei literare a unuia dintre cei mai valoroși poeţi români, Octavian Goga, Muzeul Memorial “Octavian Goga” din Ciucea (instituție de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj), în colaborare cu Consiliul Judeţean Cluj, Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj şi Uniuniea Scriitorilor din România (Filiala Cluj), organizează vineri, 13.10.2023, Festivitatea de premiere a laureaților celei de-a XXXVIII-a ediții a Concursului Naţional de Poezie Octavian Goga, concurs deschis tuturor creatorilor de literatură din România.

Jurizarea Concursului este realizată de către trei membri ai Uniunii Scriitorilor din România, Filiala Cluj: criticul literar Dr.Victor Cubleșan (Șeful Direcției Județene pentru Cultură Cluj) – președintele Juriului, poetul Dr. Victor Constantin Măruțoiu (referent cultural la Casa de Cultură a Studenților din Cluj-Napoca și la Universitatea Tehnică Cluj) – membru și scriitorul Drd. Ioan Pavel Azap, redactor la revista “Tiribuna” – membru.

Muzeul Memorial “Octavian Goga” le va acorda tuturor laureaților Concursului premii constând în diplome, materiale promoționale și publicaţii proprii.

Pe lângă vizitarea expozițiilor permanente, participanții la festivitate vor asista la câteva momente literar-artistice realizate de către:
- elevii Școlii Gimnaziale “Octavian Goga”, loc. Ciucea (coordonator – prof. Cristina Pop);
- membrii Uniunii Scriitorilor din România (Filiala Cluj);
- membrii Cenaclului Literar-artistic al Cadrelor Didactice “Octavian Goga” (Cluj-Napoca);
- membrii Cenaclui Literar “Sublim” (Cluj-Napoca).

În cadrul festivității, va avea loc vernisajul expoziției de fotografie și machete “110 ani de la ultiuma decolare a pilotului-inginer Aurel Vlaicu” [expoziție organizată de către Asociația Română pentru Propaganda și Istoria Aeronauticii (A.R.P.I.A.) “Smaranda Brăescu” – filiala Cluj, cu sprijinul Consiliulul Județean Cluj, în colaborare cu Muzeul Memorial “Octavian Goga”].
Intrarea la eveniment este gratuită.