Expoziția “Scrisori de dragoste ale poetului Octavian Goga către învățătoarea Aurelia Rusu”

(expoziție organizată în colaborare cu Biblioteca Județeană “Octavian Goga”)

În februarie 1900, participând la o nuntă lângă Brașov, Octavian Goga a întâlnit-o pe viitoarea învățătoare Aurelia Rusu, domnișoara care avea să devină muza și timida “Dăscălița” a poetului. După doar două zile petrecute împreună, poetul și viitoarea învățătoare au decis de comun acord să se căsătorească, însă relația n-a durat decât mai puțin de trei ani, preponderent prin intermediul corespondenței, dând naștere mai multor poezii. Scrisorile adresate “Domnișoarei” Aurelia Rusu reprezintă o dovadă elocventă a unei iubiri adolescentine aprinse de magnetismul celor patru ochi albaștri, un tezaur inestimabil adăugat patrimoniului literaturii române. Aproape toate cărțile poștale umplute cu un scris mărunt și semnate Octavian conțineau poezii dezvăluind diverse ipostaze ale personalității poetului.
Aniversând nașterea poetului, am inaugurat, în colaborare cu Biblioteca Județeană “Octavian Goga” Cluj expoziția “Scrisori de dragoste ale poetului Octavian Goga către învățătoarea Aurelia Rusu”, expoziție ce poate fi admirată până la finele lunii iunie.
Adresăm sincere mulțumiri pentru colaborare doamnei Sorina Stanca, managerul Bibliotecii, și doamnei Ica Moșoiu, directorul adjunct al Instituției de cultură partenere.