NOAPTEA MUZEELOR 2017

Muzeul Memorial „Octavian Goga” în parteneriat cu Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj, sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, organizează sâmbătă, 20 mai, 2017, ora 19.00, la sediul Muzeului Memorial „Octavian Goga” din Ciucea, str. Principală nr. 4, cea de-a treisprezecea ediţie a evenimentului artistic intitulat „Noaptea Muzeelor”, sărbătoare a industriilor culturale şi creative din Europa. Evenimentul va cuprinde spectacolul de muzică şi poezie al Cenaclului artistic „Steaua fără nume” al Şcolii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj, coordonat de poetul şi jurnalistul Sorin Grecu. În ambianţa mirifică a Muzeului Memorial „Octavian Goga” de la Ciucea vor evolua: Eugenia Corpodean-Ciceu – interpretă de muzică populară; Alexandru Mânzat – tenor; Ioan-Pavel Azap – scriitor, critic de film; Gabriel Cojocaru - poet, Sandu Cătinean – poet; Ionel Federiga – poet; Tudor Bărbos – interpret vocal şi poet etc.
Tot în cadrul Nopții Muzeelor la castelul de la Ciucea, poeta Minerva Chira își va prezenta volumul de poezie  „Drumul pe sub pământ duce în cer?”, prefaţat de criticul literar Alexandru Cistelecan.
Pe parcursul evenimentului vor putea fi vizitate expozițiile permanente ale muzeului: expoziția memorială dedicată vieții și operei poetului Octavian Goga din Castel, expoziția etnografică din Casa Albă și expoziția memorială dedicată poetului maghiar Ady Endre aflată în Casa Ady Endre și la parterul Castelului, expoziția temporară „Icoana”, expoziție de icoane pe sticlă și lemn din colecțiile  Muzeului Memorial „Octavian Goga”.
Partenerul oficial din România al evenimentului Noaptea Muzeelor la nivel internaţional este Reţeaua Naţională a Muzeelor din România  şi contribuie la realizarea site-ului evenimentului, iar partenerul nostru în organizarea evenimentului este Școala Populară de Arte „Tudor Jarda” din Cluj-Napoca.
Programul  de vizitare pentru Noaptea Muzeelor este intre orele 19 – 23 (22.30 ora de intrare a ultimului vizitator).Participarea la activitățile organizate în cadrul acestei manifestări este GRATUITĂ!
Vă așteptăm cu drag!