„Eroii noștri - pagini de istorie”- manifestare cultural-artistică dedicată celebrării Centenarului Marii Uniri

Muzeul Memorial „Octavian Goga” instituție publică de cultură, sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, organizează  luni, 3 decembrie 2018, începând cu ora 12, la sediul muzeului din loc.Ciucea, str. Principală nr. 4, în colaborare cu Asociația "Grupul vocal bărbătesc Craii Măgurii", Bucea , com. Negreni, jud.Cluj, Școala Gimnazială "Octavian Goga" Ciucea, Liceul Teoretic „Octavian Goga” Huedin și Liceul Tehnologic „Vlădeasa” Huedin, manifestarea culturală „Eroii noștri - pagini de istorie” dedicată celebrării Centenarului Marii Uniri. Programul va debuta cu vernisarea Expoziției de fotografie documentară: Frontul de la Ciucea, aprilie 1919, realizată de un colectiv de profesori de istorie de la Liceul Teoretic „Octavian Goga” și de la Liceul Tehnologic „Vlădeasa” Huedin, cu un cuvânt de deschidere susținut de către dl. prof. Horea-Dorin Matiș, director al Liceului Teoretic Octavian Goga din Huedin. Expoziția ce constituie o adevărată lecție de istorie locală va fi expusă pe simezele muzeului în pandant cu expoziția “Eroii noștri”, deasemenea închinață memoriei înaintașilor care au luptat în Primul Război Mondial și celor care au participat la înfăptuirea Marii Uniri, unde, pe lângă lucrări de artă plastică realizate de nume celebre ale artei plastice românești, cum ar fi: Nicolae Tonitza, Hans Eder sau Aurel Popp sunt expuse fotografii și documente.
Programul va cuprinde  un potpuriu de cântece patriotice susținut de "Grupul vocal bărbătesc Craii Măgurii", Bucea sub conducerea Pr. Ic. Stavrofor Mircea Dejeu, paroh al Parohiei Ortodoxe din Bucea, urmat de un program artistic susținut de un grup de elevi ai Școlii Gimnaziale “Octavian Goga” din Ciucea sub coordonarea prof. Felix Roșca, director al Școlii Gimnaziale “Octavian Goga”.
Accesul este gratuit!