Festivalul Național de Poezie "Octavian Goga", ediție aniversară dedicată Centenarului Marii Uniri

Update
Duminică, 25 noiembrie  2018  la sediul Muzeului Memorial “Octavian Goga” din Ciucea, începând cu ora 13, a avut loc cea de-a XXXIV-a ediţie a Festivalului Naţional de Poezie “Octavian Goga”, edițía din acest an fiind dedicată celebrării Centenarului Marii Uniri și omagierii “poetului pătimirii noastre“ Octavian Goga, care și-a dedicat viața și creația literară apărării drepturilor românilor din Transilvania și a militat activ în favoarea intrării României în Primul Război Mondial alături de puterile Antantei, a eliberării provinciilor româneşti aflate sub ocupaţie străină şi a desăvârşirii unităţii statale. Manifestarea culturală a fost organizată de Muzeul Memorial “Octavian Goga“ instituție publică de cultură sub  autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, în colaborare cu Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj, Uniunea Scriitorilor - Filiala Cluj şi Școala Populară de Arte “Tudor Jarda“ Cluj.
Programul a debutat cu premierea câștigătorilor ediției din acest an a Concursului Național de Poezie "Octavian Goga", prin acordarea de premii de către Muzeul Memorial “Octavian Goga” constând în publicaţii și obiecte promoționale ale muzeului. Dl.Victor Cubleșan, Director al Direcției Județene pentru Cultură și președinte al Juriului Concursului Naţional de Poezie “Octavian Goga”, ediţia 2018, a făcut o scurtă prezentare a concursului și a criteriilor de deliberare asupra textelor primate, urmată de alocuțiuni ale domnilor Constantin Măruțoiu și Ioan - Pavel Azap. La ediția din acest an au participat  39 de concurenți din 9 județe  și  s-au acordat următoarele premii și mențiuni:
Premiile pentru poezie "Octavian Goga"
•        Ionela Cacuci
•        Sorin Valentin Chiperi
•        Dan Florea
•        Gabriel Nicolae Mihăilă
•        Filip Orzan
Mențiunile pentru poezie "Octavian Goga"
•        Iris Roberta Kiraly
•        Adriana Lăcătuș
•        Sfârlea Monica Elena
•        Luminița Zaharia
Festivitatea de premiere a fost urmată de un program artistic şi poetic dedicat celebrării Centenarului Marii Uniri, realizat de Școala Populară de Arte "Tudor Jarda" Cluj, prieteni și colaboratori consacrați ai Muzeului Memorial “Octavian Goga”. Programul prezentat de către prof. Mihai Ghircoiaș, a abordat un repertoriu liric și poetic deosebit, interpretat de experți ai Școlii Populare de Arte "Tudor Jarda" Cluj, dintre care-i amintim pe dna Olga Bordaș la pian, actorul Petre Băcioiu și cursanți ai claselor de canto, chitară clasică și pian. Ca și în anii precedenți, prietenă fidelă și admiratoare a muzeului nostru, poeta Minerva Chira ne-a oferit un moment poetic din creația sa.
Ediția din acest an a Festivalului Naţional de Poezie “Octavian Goga” s-a încheiat cu vernisarea expoziției “Eroii noștri”, expoziție cu lucrări de artă plastică și documente, închinată memoriei înaintașilor care au luptat în Primul Război Mondial și celor care au participat la înfăptuirea Marii Uniri.

Muzeul Memorial “Octavian Goga“ instituție publică de cultură sub  autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, în colaborare cu Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj, Uniunea Scriitorilor - Filiala Cluj şi Școala Populară de Arte “Tudor Jarda“ Cluj  organizează duminică, 25 noiembrie  2018, începând cu ora 13, la sediul Muzeului Memorial “Octavian Goga “ din Ciucea, cea de-a XXXIV-a ediţie a Festivalului Naţional de Poezie “Octavian Goga”. Ediția din acest an a manifestării culturale, devenită un adevărat brand al muzeului nostru, va fi dedicată celebrării Centenarului Marii Uniri și omagierii “poetului pătimirii noastre“ Octavian Goga, care și-a dedicat viața și opera apărării drepturilor românilor din Transilvania și a militat activ în favoarea intrării României în Primul Război Mondial alături de puterile Antantei , a eliberării provinciilor româneşti aflate sub ocupaţie străină şi a desăvârşirii unităţii statale.
Programul va debuta cu premierea câștigătorilor ediției din acest an a Concursului Național de Poezie "Octavian Goga", de către Muzeul Memorial "Octavian Goga", prin acordarea de premii constând în publicaţii și obiecte promoționale ale muzeului.
Festivitatea de premiere va fi urmată de un program artistic şi poetic dedicat celebrării Centenarului Marii Uniri, susţinut de experți si cursanți ai Școlii Populare de Arte "Tudor Jarda" Cluj, prieteni și colaboratori consacrați ai Muzeului Memorial “Octavian Goga”.
Programul se va încheia cu vernisarea expoziției “Eroii noștri”, expoziție închinață memoriei înaintașilor care au luptat în Primul Război Mondial și celor care au participat la înfăptuirea Marii Uniri.
Vă așteptăm, cu drag, să fiți alături de noi și să sărbătorim împreună împlinirea unui secol de la desăvârșirea unității noastre naționale și în același timp, să omagiem memoria celor care au contribuit la înfăptuirea acestui deziderat al neamului românesc!