Festivalul Naţional de Poezie "Octavian Goga"- 2017

Muzeul Memorial “Octavian Goga“ în colaborare cu Consiliul Judeţean Cluj, Direcţia Judeţeană Pentru Cultură Cluj, Uniunea Scriitorilor - Filiala Cluj şi Școala Populară de Arte “Tudor Jarda“ Cluj vă invită duminică, 22 octombrie 2017, începând cu ora 12, la sediul Muzeului Memorial “ Octavian Goga “ din Ciucea unde va avea loc cea de-a XXXIII-a ediţie a Festivalului Naţional de Poezie “Octavian Goga”. Programul va debuta cu decernarea premiilor câstigătorilor ediției din acest an a Concursului Naţional de Poezie “ Octavian Goga“, organizat pentru omagierea operei şi personalităţii marelui poet. Muzeul Memorial "Octavian Goga" va acorda premii constând în publicaţii și obiecte promoționale ale muzeului.
          Festivitatea de premiere va debuta cu mesajul domnului dr.Victor Cubleşan, directorul Direcţiei Judeţene Pentru Cultură Cluj și va fi urmată de prezentarea a două volume de însăși autoarea acestora, poeta Minerva Chira: “Drumul pe sub pământ duce în cer?”, prefațat de criticul literar Alexandru Cistelecan şi “Corabia nu poartă pe nimeni”. În continuare, va avea loc un program artistic şi poetic susţinut cursanţi şi experţi ai Scolii Populare de Arte "Tudor Jarda" Cluj, prieteni şi colaboratori constanţi ai Muzeului Memorial “Octavian Goga”, prezentat de actorul Petre Băcioiu.
Pe parcursul duratei Festivalului va putea fi vizitată expoziţia permanentă a muzeului şi expoziţiile temporare "Valori ale Colecției Goga" și Retrospectiva taberelor de artă ale Școlii Populare de Arte „Tudor Jarda” Cluj- Napoca la Ciucea.

Premianții ediției din acest an a Concursului Național de Poezie "Octavian Goga" sunt:

Marele premiu pentru poezie "Octavian Goga":

·         ADRIAN LESENCIUC

Premiile pentru poezie "Octavian Goga"
·         CARLA FRANCESCA SCHOPPEL
·         LARISA FLOREA
·         ANA VASAR
·         DENISA LEPĂDATU

Mențiunile pentru poezie "Octavian Goga"
·         MONICA ALEXE
·         IULIAN COȚOFANĂ
·         ANA MARIA GÎBU