Comemorarea poetului Octavian Goga

Pe 7 mai 1938, marele poet și om politic Octavian Goga trecea subit la cele veșnice, la doar 57 de ani, în timp ce se afla la domeniul său de la Ciucea, unde astăzi , în memoria sa, ființează Muzeul Memorial “Octavian Goga”.  Poetul care, deopotrivă, prin opera sa literară și prin lupta sa necontenită a Goga a fost considerat  „trâmbița de foc a neamului" pentru realizarea marelui ideal național: Unirea românilor într-un stat unitar și independent, care s-a înfăptuit în urmă cu 100 de ani.
În semn de omagiu, Muzeul Memorial “Octavian Goga”, sub autoritatea Consiliului Județean  Cluj și  cu sprijinul  deosebit al Mănăstirii “Nașterea Maicii Domnului” de la Ciucea va organiza duminică , 6 mai 2018, de la ora 12 comemorarea poetului Octavian Goga la Mausoleul  din cadrul Muzeului Memorial Octavian Goga , unde acesta își doarme somnul de veci alături de soția sa Veturia.
Sunt invitați toți cei care vor să aducă un omagiu  memoriei  lui Octavian Goga.